Sardunya Adası Turları

0 tur bulundu

İstanbul – Sardunya Adası Uçuş Süresi:

İstanbul’dan Sardunya Adası’na ulaşmak için önce İstanbul’dan Roma’ya ulaşmanız gerekir. İstanbul –Roma arası uçuş süresi ortalama 2 saat 40 dakikadır. Türk Havayolları ve Pegasus Havayolları’nın tarifeli seferleri bulunmaktadır. Roma ‘dan Sardunya Adası’na ulaşmak için birçok farklı yerel Havayolu şirketleri bulunmaktadır. Sardunya Adasında 3 adet Havalimanı bulunmaktadır.  Roma- Sardunya Adası uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat ile 1 saat 30 dakika olarak gideceğiniz havalimanına göre değişiklik göstermektedir. Sardunya Turu’muzda direk seferli uçuş olmadığı için kısa beklemelerle aktarmalı uçuşlar kullanmaktayız.

 

 

Sardunya Adası Turları‘nda Görülmesi Gereken Yerler:

Sardunya Adası’ nı Alghero – Sassari, Olbia, Cagliari olmak üzere 3 büyük bölgeye ayırmak mümkün. Sassari ‘nin tarihi yapılarının çoğu 12. yy ‘ a dayanmaktadır. Sassari’de ; Castello di Sassari  adında Aragonlar tarafından inşa edilen şato 1877 yılında yılılmış olup günümüzde 6 kulesi hala ayakta olup Şatoya ait mahzen ve bazı harabeler bulunmuştur, 12 . yy ‘da inşa edilen  St. Peter Kilisesi , Gotik tarzda yapılan Kral Enzo’nun Evi ,  Barok tarzda yapılan St. Andrea Kilisesi, Neo Klasik tarzda yapılan Teatro Civico , 1606 yılında Cenevizliler tarafından yapılan  Resello Çeşmesi , Sassari’de 1562 yılında yapılan Sassari Üniversitesi  Sardunya Adası’ nın en eski üniversitesidir.  Olbia 2. Dünya Savaşı esnasında bombalanmış ve birçok tarihi yapısı hasar görmüşse de  11.yy ve  12.yy ‘da Romanesk Mimari tarzı ile  yapılan San Simplicoa Katedrali tarihi yapısını korumuştur.  Cagliari’de tarihi merkez olan Castello,  14. yy ‘da Pisalılar tarafından savunma amaçlı yapılan San Pancrazio Kulesi , Pisalılar tarafından 13. yy ‘da  Pisan- Romenesk tarda yapılan Santa Maria Katedral’i başlıca görülecek yerlerdir.

 

Sardunya Adası’ ndan Ne Alınır?

Mirto Likörleri , Sardunya Şarapları, sık sık rastlayacağınız antika dükkanlarından Antikalar, Sardunya Adası’nın sembolü haline gelmiş porselenlerden yapılmış hediyelikler .

 

Sardunya’da ne Yenir ne İçilir?

Sardunya Adası ‘nın şaraplarını mutlaka tatmalısınız. Ana yemeklerin başında et ve balık gelir adaya özgü baharatlar kullanılır dolayısıyla çok güzel zeytinyağlı mezelere ev sahipliği yapar. İtalyan makarnalar da başlıca tadılması gerekir.

 

 

Sardunya Adası Tur /Tatil Önerileri:

Zümrüt yeşili denizi olan Sardunya Adası’nda Alghero – Sassari ve Olbia‘ya yakın Porto Cervo önerilir. Bu bölgelerde butik oteller ve denize yakın oteller bulmak mümkündür. Hem deniz tatili yaparken hem de el değmemiş doğasına doyamayacaksınız. Yaz dönemleri için kimi zaman Sardunya Adası’nı içeren kombinasyonlu İtalya Turları yapılmaktadır.

 

Sardunya Adası Tarihi ve Sardunya Adası Hakkında:

Sardunya Adası, İtalya’nın Sicilya’dan sonra Akdeniz’de bulunan 2. büyük adasıdır. Adada ki ilk yerleşimler M.Ö 250' li  yıllara dayanır.  M.Ö  238 yılında Roma tarafından işgal edildi ve Romalılar tarafından uzun bir dönem tahıl ambarı olarak kullanıldı. 456 yılında Doğu Cermen Kavimi olan Vandallar tarafından ada ele geçirildi. Vandalların; Roma , Sardunya Adası ve diğer İtalya bölgelerini yağmalamasından dolayı atfen , bir nedeni olmadan zarar vermeye Vandalizm denilmeye başlanmıştır. Birçok İspanyol özellikle Katalan   kökenli  birçok topluluk  adayı uzun yıllar egemenlikleri altında tuttular ki günümüz de hala İspanyol’ların (Katalanların) etkisi gözükmektedir ki şu anda kullanılan Sardunya Adası’nın Bayrağı Katalan Bayrağı’na çok yakındır.  1870 ‘de Papalık Devleti Roma ‘ya taşınması sağlanmıştır. Sardunya Adası 2. Dünya Savaşı’nda müttefiklerce bombalanmış olup ,  1943 ‘te ada tekrar işgal edildi. İtalyan Anayasasınca 1948 ‘de özerk bölge olarak kabul edilmiştir.

 

Sardunya Adası Para Birimi:

Sardunya Adası’nda Euro kullanılır.